» Slovník pojmov

        Bezdrôtové slúchadlá (Wireless)

Bezdrôtové slúchadlá nepoužívaju na prenos audio signálu kábel, ale používajú alternatívnu metódu. Väčšinou je to prenos analógového signálu na frekvencii okolo 865 Mhz, ale dostupné sú aj modely s digitálnou moduláciou, Bluetooth, a systémy založené na infra-červenenom žiarení.

Circumaural (Full Size) slúchadlá

V princípe ide o slúchadlá "okolo uší". Slúchadlá s dizajnom "okolo uší" majú náušniky obklopujúce celé ucho. Veľkosť dutiny slúchadiel je rozdielna v závislosti od konkrétneho modelu slúchadiel, niektoré obklopujú uší úplne tesne, iné poskytujú relatívne veľký priestor. Obe riešenia majú svoje výhody/nevýhody, preto nieje možné povedať, ktoré z nich je lepšie.

        Do uší - kanálové (ear canal headphones, ear phones, in-ear monitor, IEM, earphones, canalphones, intraaural)

Tento typ slúchadiel sa vkladá priamo do zvukovodu ucha a poskytujú najväčšiu mieru akustickej izolácie od okolitého ruchu, niekedy dokonca lepšiu ako "hluk eliminujúce" slúchadlá.  Niekedy sa môžte stretnúť s ďalším členením na "hlboké" (deep sealing) alebo "plytké" (shallow sealing) tesnenie. Slúchadlá s hlbokým tesnením idú hlbšie do zvukovodu a poskytujú izoláciu až 23dB. Slúchadlá s plytším tesnením sa zastavia hneď pri vchode do zvukovodu a poskytujú izoláciu okolo 15dB.

        Do uší - Earbud

Zatiaľ najčastejšie a najdostupnejšie slúchadlá, ktoré sa vkladajú do ucha tesne pred vchod zvukovodu. Aj keď tento typ slúchadiel je často pribalený k hudobným zariadeniam, pre užívateľa ide často o nevhodný typ slúchadiel. Každý z nás má troškú iné ucho a jednoducho ak mu tieto slúchadlá nesadnú, dostavia sa bolesti, izolácia voči okolitým ruchom je nedostatočná a teda zvukový zážitok zlý. Pre ich kúpou sa obzvášť odporúča ich vyskúšanie (aj keď sa to z hygienických dôvodov nerobí), ak Vám sadnú, potom dostanete to čo ste čakali. Ak si nie ste istý, či Vám sadnú, volili by sme skôr slúchadlá vkladané do zvukovodu.

        Hluk eliminujúce slúchadlá (Noise Cancelling)

Ide o slúchadlá s elektro-akustickým systémom, ktorý používa mikrofón a elektornické obvody pre produkciu signálov, ktoré pôsobia rušivo na okolitých hluk a zvyšujú tak zvukovú izoláciu. Slúchadlá je zvyčajne potrebné vybaviť batériami.

        Otvorené (Open) slúchadlá

Otvorené slúchadlá su navrhnuté tak, že ich materiál z vonkajšej strany mušlí prepúšťa zvuk (oboma smermi). V praxi to znamená, že súčasťou mušľe sú mriežky, resp. otvory rôznych tvarov a veľkostí (v závislosti od konkrétnehomodelu). Zvuk zo slúchadiel je tak voľne preúšťaný do okolia a poslucháč nie je zvukovo izolovaný od okolia.

        Polootvorené (Semi open) slúchadlá

Tento typ slúchadiel kombinuje vlastnosti otvorených a uzavretých slúchadiel. Ich zvuk sa približuje k otvoreným slúchadlám a zároveň do určitej miere tlmí prenikanie zvuku z/do mušle. Ponuku polootvorených slúchadiel má najmä značka AKG.

        Uzavreté (Closed / Sealed) slúchadlá

Uzavreté slúchadlá sú dizajnovo prispôsobené tak, aby blokovali prirodzený hluk používajúc pritom pasívne akustické tesnenie (náušník). Full size uzavreté slúchadlá izolujú okolo 10dB, väčšinou vo vysokých frekvenciách. Earpad uzavreté slúchadlá poskytujú nižšiu mieru izolácie, silne závisiacu od typu slúchadiel (dizajnu) a tvaru Vášho ucha. Slúchadlá do uší sú zvyčajne uzavreté a poskytujú najväčšiu mieru izolácie. Rovnako "hluk eliminujúce" slúchadlá sú typicky uzavreté, avšak pridávajú elektro-akustickú technológiu na redukciu hluku viac ako dokáže pasívne tesnenie náušíka.

        Slúchadlá s mostom (Mostové)

Ide o najbežnejšie a v našom ponímaní o tie klasické slúchadlá, ktoré sa nasadzujú priamo na hlavu. U najdrahších modelov môže isť o kožený hlavový pás, používa sa však aj koženka, plast a pod. Toto uchytenie je typické pre štúdiové slúchadlá, kde sa vyžadujú veľké reproduktory a pohodlie pri počúvaní.

        Slúchadlá za krk (Behind-the-neck)

V tomto prípade sú rovnako slúchadlá prepojené mostom, avšak nie štandardne cez hlavu, ale hlavový pás prechádza okolo krku. Tieto slúchadlá sa často používajú pri cvičení, keďže sú celkom stabilné a môžu sa nosiť aj s prilbou. Preferujú ich aj v prípade, že si poslucháč nechce "pokaziť" účes alebo nosí klobúk.

        Slúchadlá klipové (Clip-on)

Klipové slúchadlá sú špecifické v tom, že pravé a ľavé slúchadlo nie je spojené pevným pásom (mostom), sú v tomto rovnaké ako slúchadlá do uší. Slúchadlo sa uchytáva na ucho klipom (podobne ako napríklad niektoré headsety). Výhodou tohto uchytenia je vyššia stabilita, možnosť väčších slúchadiel v porovnaní so slúchadlami do uší. V porovnaní so slúchadlami s pevným mostom sú lepšie skladovateľné, teda sú vhodé k prenosným prehrávačom.

        Slúchadlá do uší

Ide o najmenší typ slúchadiel, keďže sa vkladajú priamo do ucha, resp. až do zvukovodu (v závislosti od typu). Sú ideálne k prenosným zariadeniam, nakoľko zaberajp minimum miesta a nie sú nápadné pri bežnom používaní (nechodíte teda po ulici ako ufón). V závislosti od typu sa vyznačujú pomerne veľkou stabilitou, sú preto vhodné aj na športovanie.

        Supra-aural (Earpad)

V princípe ide o slúchadla "na ušiach", teda keď náušník sedí priamo na uchu. Zvyčajne ide o menšie náušníky, niekedy s dutinou, väčšinou sú však ploché.

        Dynamické slúchadlá

Dynamické slúchadlá sú postavené na systéme elektrodynamických meničov. Obsahuje ich väčšina slúchadiel. Systém pozostáva z membrány, cievky a permanentného magnetu. Cievka (navinutý tenký drôt) je umiestnená v magnetickom poli vytváranom magnetom a je fyzicky spojená s membránou. Pri elektrickom signály sa v cievke indukuje striedavé magnetické pole, ktoré rastie s hlasitosťou. Toto pole potom reaguje na magnetické pole magnetu, čoho dôsledkom je pohyb cievky a mebrány. Vzniká vlnenie vzduchu, teda zvuk.

        Frekvenčný (kmitočtový) rozsah

Poskytuje informáciu, aké kmitočty sú slúchadlá schopné reprodukovať. Teda rozsah nízkych tónov až po vysoké tóny. Ide o parameter, ktorý často rozhoduje, ktoré slúchadlá si zákazníci nakoniec kúpia. Najmä ak sa nevedia rozhodnúť medzi niekoľkými značkami. V princípe by to tak aj malo byť, keďže čím väčší rozsah tým lepšie slúchadlá. Bohužiaľ práve tento údaj výrobcovia najviac skresľujú, a preto je porovnávanie v podstate zbytočné. Pokojne sa Vám môže stať, že slúchadlá s horšími „papierovými“ parametrami zvládnu viac ako tie „lepšie“. Ľudský sluch v mladom veku je schopný vnímať zvuk v rozsahu 20 - 20.000 Hz. Toto je tiež rozsah s akým sa vyrábajú CD nosiče. Postupne s vekom sa vnímanie zhoršuje, najmä čo sa týka vysokých tónov. Ak to zhrnieme, tak tento údaj je potrebné brať s rezervou....s veľkou rezervou.

        Impedancia

Impedancia je definovaná ako elektrický "odpor" jedného meniča pri kmitočte 1 kHz. Tento  sám o sebe nehovorí o kvalite slúchadiel, takže tu nehrozí riziko "prikrášlenia" zo strany výrobcov. Veľkosť impedancie má spoločne s citlivosťou vplyv na to, ako hlasno budú slúchadlá reprodukovať zvuk, resp. pre aký typ zariadenia sú vhodné. V prípade prenosných zariadení sa pracuje s nízkym vstupným výkonom sa zvyčajne používajú slpchadlá s nízkou impedanciou (napríklad 16 - 80 Ω). Naopak u klasickej čiernej elektroniky je zvykom používať slúchadlá s vysokou impedanciou (napríklad 80 - 300 Ω). Nie je to však nejaká dogma, bez prblémov môžte nájsť aj u profesionálnych slúchadiel nízku impedanciu a u slúchadiel pracujúcich s malým výkonom vysokú impedanciu. Inak povedané, slúchadlá s vysokou impedanciou použité so zariadením s malým výstupným výkonom budú zrejme hrať tichšie. Na dosiahnutie želateľného zvuku tak budete musieť použiť slúchadlový zosilňovač.

        Citlivosť (Účinnosť)

Veľmi zjednodušene povedané citlivosť udáva aký akustický tlak (ozn. spravidla ako SPL) sú schopné slúchadlá (meniče) v uchu vytvoriť ak ich budíme signálom určitej veľkosti. Čím vyššia hodnota, tým vyššiu hlasitosť dokážu slúchadla dosiahnuť. Tento parameter musí byť rovnako doplnený údajmi o podmienkach merania, t.j. kmitočtom a veľkosťou budiaceho signálu. Bez týchto údajov nie je možné porovnať viacero slúchadiel. Ako budiaci signál sa používa mW a V.

        Bluetooth

Bluetooth technológia je bezdrôtový digitálny protokol pre komunikáciu spravidla 2 zariadení (zvyčajne mobilného telefónu s handsfree zariadenia). Dokáže prenášať aj stereo zvuk, čo sa môže využívať aj na prenos hudby, napr. z mobilného telefónu uloženého  v taške môžte počúvať hudbu bezdrôtovo, len za pomoci slúchadiel pripojených k malému bluetooth zariadeniu.


Vytvorené systémom www.webareal.sk

OWYzZ